Bridge

the oldest Polish bridge magazine (from 1956). I was engaged in editing of it many years. Here you can find some materials from old issues.

Cynkowali? Burgay vs Blue Team

W styczniu 1976 roku Leandro Burgay, czołowy zawodnik włoski, producent telewizyjny (m.in. późniejszy mistrz świata teamów transnational z Hammamet 1997) zgłosił się do ówczesnego prezesa włoskiej federacji brydżowej, Luigi Firpo, i przedstawił zapis swojej rozmowy telefonicznej z jednym z członków Blue Teamu, mistrzem świata z lat 1973 i 1974, Benito Bianchim. W rozmowie tej Bianchi rzekomo wyłożył alfabet nielegalnych sygn...

więcej

Zmierz się z Garozzo...

 

Benito Garozzo to jeden z członków legendarnego Blue Teamu. Nie wydofał się z reprezentacji w latach 70-tych, ale grał w niej jeszcze dość długo, chyba do mniej więcej 1984 roku. Do dzisiaj aktywnie uczestniczy w życiu brydżowym, a ostatnim sukcesem jest srebro w otwartych drużynowych mistrzostwach Europy w Ostendzie 2013, gdzie w finale, grając w teami Zaleski uległ Mazurkiewiczowi.

Proponuję z...

więcej

Oszuści? Austriacy

W 1937 zorganizowano w Budapeszcie pierwszy turniej drużynowy o Mistrzostwo Świata. W finale spotkała się drużyna Ely Culbertsona, reprezentująca USA, z drużyną Austrii.

Popatrzmy na kilka rozdań z tego meczu:

WE po partii, rozdawał N

 

♠ A4

więcej

Oszuści? Jais - Trezel

Pierre Jais i Roger Trezel to chyba najbardziej utytułowana para w historii francuskiego brydża. Zdobyli potrójną koronę – mistrzostwo świata parami (1962), Bermuda Bowl (1956) i mistrzostwo olimpijskie (1960) (Poza nimi mogą się tym pochwalić jedynie Meckstroth – Rodwell, Hamman – Wolff, Branco – Chagas oraz Fantoni – Nunes).

Amerykanie byli przekonani, że para ta nie gra czysto. We wspomnieniach Hammana można prz...

więcej

Jak to było? Facchini - Zucchelli

W latach 1973-1974 wiele sukcesów w turniejach parami, zarówno we Włoszech, jak i w prestiżowych imprezach międzynarodowych, odniosła mniej od graczy Blue Teamu znana para włoska – Gianfranco Facchini i Sergio Zucchelli. Wygrali między innymi otwarty turniej par Cino del Duca oraz turniej dla zaproszonych par Sunday Times. W dużych europejskich turniejach nagrywali po 70%. Zaowocowało to ich powołaniem do reprezentacji Włoch na B...

więcej

Oszuści? Reese - Schapiro

Jest to fragment artykułu z "Brydża" 7/2009.

Terence Reese i Boris Schapiro byli, chyba słusznie, uważani za jedną z najlepszych par świata lat pięćdziesiątych i początku sześćdziesiątych. Ich wyniki – m.in. tytuły drużynowych mistrzów Europy w latach 1948, 1949, 1954, 1963, wicemistrzostwo świata parami 1962 (za inną parą, o której także tutaj piszę – Jais – Trezel), II miejsce w olimpiadzie drużynowej 196...

więcej

Szlachetna sztuka obrony - artykuł z "Brydża" 3/2005

SZLACHETNA SZTUKA OBRONY

 

Jest to artykuł z „Brydża” z marca 2005 roku, w którym opisane są cztery rozdania z turniejów rozegranych na początku 2005 roku.

 

Pierwsze rozdanie pochodzi z turnieju NEC Cup rozegranego w Jokohamie. Postawmy się w pozycji Piotra Bizonia, rozgrywającego 3BA po licytacji:

 

więcej

O sztuczności i naturalności - artykuł z 2002 roku

Jest to artykuł z 2002 roku pokazujący na kilku przykładach jak mozna sobie radzić z trudnymi rozdaniami w prostych systemach naturalnych.

...

więcej

Przesłanki w rozgrywce

Przesłanki w rozgrywce ________________________________________ Wnioski z licytacji przeciwników Bardzo ważne jest wyciąganie wniosków z licytacji przeciwników. Niejednokrotnie na podstawie licytacji można odtworzyć dość dokładnie położenie kluczowych figur, bądź układ rąk obrońców, co pozwala przyjąć linię rozgrywki, całkowicie odmienną od dyktowanej przez statystykę. Oto przykład takiej rozgrywki: DW1092 - W432 AK54...

więcej

Koordynacja konwencji strefy szlemowej

KOORDYNACJA KONWENCJI STREFY SZLEMOWEJ

Artykuł z "Brydża" 11/1982

     Nie trzeba chyba udowadniać, że właściwa licytacja w strefie szlemowej wymaga aparatu licytacyjnego o wysokiej precyzji. Ułożono dotychczas wiele metod licytacji i konwencji w tej strefie. Można podzielić je następująco: