TECHNIKA
EDWIN KANTAR
Mecz | ![]() | |
Rozd. 17 | ![]() | |
Rozd. N | ![]() | |
Obie przed | ![]() | |
![]() | WNES | ![]() |
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | |
![]() | ||
![]() | ||
![]() | ||
![]() |
W | N | E | S |
1BA | pas | pas | |
2![]() | pas… |
Pierwszy wist:
EDWIN KANTAR KOMENTUJE:
1.LICYTACJA:
Zupełnie normalna. Po tym, jak N rozpoczął 1BA dalej walczyć może tylko gracz S, bo N już opowiedział swoją historię.
2.WIST.
Wierzcie lub nie, ale obecnie bardzo wiele par amerykańskich wistuje damą z AKD(x) prosząc w ten sposób partnera o przekazanie sygnału ilościowego. Dodatkową zaletą takiej umowy jest to, że jeśli partner wychodzi asem z konfiguracji AK(x), od razu wyklucza to posiadanie przez niego damy w tym kolorze.
Trzecia ręka, czyli partner wistującego, na podstawie licytacji może zwykle odczytać z jakiej konfiguracji nastąpił wist damą. Poza tym, dość często walet w tym kolorze będzie również widoczny. Wierz mi na słowo, stosowanie takiej konwencji – na gry kolorowe asem z AK(x), a damą z AKD(x) to naprawdę dobry pomysł.
3.DALSZA OBRONA.
N zgrywa trzy lewy pikowe, a potem wychodzi
4.ROZGRYWKA.
W przebija trzecią rundę trefli, a potem odbiera przeciwnikom wszystkie atuty. Teraz pozostaje mu trafić położenie damy karo. Leniwy rozgrywający może założyć, że ma ją otwierający 1BA, czyli N. Nie tak szybko! Policzmy jego punkty: AKD w pikach to już dziewięć, a po dodaniu siedmiu za asa i króla trefl otrzymamy liczbę 16. Dodatkowe 2 PC za damę karo dałyby już 18, a wtedy N byłby zbyt silny na otwarcie 1BA. W związku z tym W gra karo do asa, a potem impasuje damę u gracza S. Osiem lew i 110 dla EW.
5.ROZGRYWKA – WERSJA TRUDNIEJSZA
Załóżmy, że N widzi wszystkie karty i, po ściągnięciu trzech pików, odchodzi w atu. W tym momencie problem staje się nieco bardziej skomplikowany i W, ponownie pokonując lenistwo, musi przeprowadzić rozgrywkę wywiadowczą. Najpierw zabiera przeciwnikom atuty, a potem dwukrotnie wychodzi blotką trefl z ręki do
Przełożył i opracował: W.Starkowski.
Dziękujemy E.Kantarowi za zgodę na wykorzystanie jego materiałów w „Brydżu”.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.